Komunikacja wirtualna, top 3 narzędzi cyfrowych stworzonych, aby umożliwić kontakt online.
Wirtualne spotkania szturmem wdarły się do rzeczywistości zawodowej, wszędzie tam, gdzie pozwala na to specyfika biznesu i możliwość wykorzystania narzędzi cyfrowych.
Na wirtualnej kawie spotykamy się, aby omawiać szczegóły prowadzonych biznesów, planować zadania, organizować pracę zespołu, rozmawiać z potencjalnymi współpracownikami, partnerami czy klientami.
Każde ze wskazanych spotkań ma swój specyficzny charakter, co wymaga odpowiedniego przygotowania i organizacji spotkania według planu i klucza, zupełnie tak jak ma to miejsce w czasie spotkania na żywo w konkretnym środowisku społecznym.
Wciąż aktualne pozostaje pytanie, czy wirtualne spotkania, prowadzone z zastosowaniem narzędzi cyfrowych, są wystarczającą formę kontaktu w biznesie, czy nie prowadzą do depersonalizacji, ograniczeń i nieporozumień komunikacyjnych, zaniku relacji interpersonalnych i prawdziwego kontaktu, który jest postawą negocjacji, rozwiązywania problemów i rozwoju marki.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, tak jak komunikacja w warunkach rzeczywistych, tak spotkania wirtualne, mogą być skuteczne lub prowadzić do problemów komunikacyjnych. Wszystko zależy od przygotowania, nastawienia, zaangażowania i cech interpersonalnych ludzi, którzy biorą udział w spotkaniu.
W organizacji wirtualnych spotkań z pomocą przychodzą nam narzędzia cyfrowe, które pozwalają na spotkanie tu i teraz, nawet jeżeli dzielą nas tysiące kilometrów.
Wystarcza komputer/tablet/smartfon z dostępem do internetu, sprawną kamerą i mikrofonem, aby możliwa była komunikacja i zespołowe działanie.
Poniżej top 3 narzędzi cyfrowych, które umożliwiają komunikację zdalną.
Zoom jest niezwykle popularny wśród osób pracujących zdalnie, używających komunikatora do spotkań biznesowych i do prac zespołu.
W Zoom możemy zaplanować spotkania lub odbyć je tu i teraz. Spotkanie można rozpocząć już z poziomu przeglądarki, jednak niezbędna jest instalacja aplikacji na urządzenie z którego korzystamy. Zoom jest bezpłatny w przypadku spotkań dwóch osób. Jeżeli planujemy grupowe calle, musimy pamiętać, że są one bezpłatne jedynie przez pierwsze 40 minut.
Zoom podobnie jak Skype umożliwia nagrywanie spotkań, przechowywanie je w chmurze lub lokalnie na dysku oraz dzielenie się ekranem.
Narzędzie udostępnia funkcję chatu, niezwykle pomocna przy spotkaniach zespołowych.
Umożliwia wirtualne spotkanie z wykorzystaniem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.
Interfejs świetnie wygląda zarówno na telefonie komórkowym jak i komputerze.
Aby korzystać ze Skype, możemy ściągnąć aplikacje na komputer, dodać rozszerzenie do przeglądarki (dotyczy chrome), lub rozpocząć spotkanie jednym kliknięciem, bez rejestracji i pobierania aplikacji.
Skype ma kilka ciekawych funkcji, które go wyróżniają. Możemy używać Skype do rozmów telefonicznych i korzystać z preferencyjnych taryf.
Nasze wirtualne spotkania możemy nagrywać, co jest nieocenione podczas szkoleń oraz używać opcji dzielenia się ekranem, co na pewno pomoże w pracy i nauce.
Skype umożliwia darmowe spotkania grupowe. Jednocześnie możemy spotkać się z maksymalnie 50 osobami. Notatki ze spotkania wraz z podziałem zadań do wykonania, możemy robić w okienku chatu.
Ogromną przewagą Google Meet jest możliwość zaplanowania i rozpoczęcia spotkania, bezpośrednio z poziomu kalendarza google, dość popularnego wśród osób fizycznych i przedsiębiorców.
Google Meet, podobnie jak Skype pozwala na rozpoczęcie spotkania tu i teraz, bez konieczności rejestracji. Możemy nagrywać spotkania i udostępniać ekran. W przypadku spotkania grupowego, dosyć wygodny jest wygląd kafelkowy.
Tak jak w przypadku większości narzędzi do wideokonferencji, możemy korzystać z funkcji chatu.