Rozważanie, analiza i myślenie koncepcyjne jest podstawą szeroko rozumianego rozwoju osobistego, biznesowego, ale również procesowego i decyzyjnego.
To złożony i wielowymiarowy proces, który wymaga planowania i organizacji pomysłów i myśli.
Doskonałą metodą porządkowania, opartą na planowaniu i organizacji procesu myślenia jest koncepcja map myśli, określana często jako metoda map mentalnych.
Mapy myśli zostały zaproponowane jako metoda skutecznego notowania przez Tony’ego i Barry’ego Buzana. Są alternatywą dla tradycyjnych form notowania, które według autorów aktywizują jedynie lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za myślenie logiczne, linearność, analizę, słowa i liczby.
Dzięki zastosowaniu kolorów, symboli w połączeniu z prezentacją treści w sposób trójwymiarowy, mapy myśli pozwalają na synchroniczną pracę obu półkul mózgowych i co za tym idzie większą skuteczność.
Mapy myśli mogą być stosowane w skutecznym uczeniu się, notowaniu, pracy grupowej, konceptualizacji planów biznesowych czy organizowaniu pracy zespołowej czy procesu projektowego.
Tony Buzan organizuje zasady tworzenia map myśli w kilka konkretnych punktów, które są przydatne na początku pracy z mapami myśli, zanim wypracujemy swój własny indywidualny styl.
Autor radzi, aby w centralnym miejscu umieszczać główne pojęcie, o którym traktuje dana mapa myśli. Dzięki stosowaniu konkretnych symboli i zrozumiałych obrazów, mapa myśli będzie aktywizowała prawą i lewą półkulę mózgową. Różnicowanie wielkości liter oraz używanie liter drukowanych, pozwoli na podkreślenie słów, myśli, które tego wymagają.
Twórca koncepcji map myśli, przekonuje odbiorców, że nie należy się bać własnej wyobraźni i tworzyć mapy abstrakcyjne a nawet absurdalne. Istotne jest aby były spójne i skuteczne oraz zrozumiałe i przydatne dla autora.
Tradycyjne mapy myśli powstawały na większych lub mniejszych arkuszach papieru z zastosowaniem mazaków, kredek, farb, wycinków z gazet itp. Tradycyjna odsłona metody nadal dominuje w uczeniu się i szkolnictwie, również wyższym.
Mapy myśli wspomagające działania biznesowe z kartek papiery, a następnie z tablic suchościeralnych, przeniosły się online, gdzie idea map myśli rozwijana i wspierana jest przez narzędzia cyfrowe.
Poniżej znajduje się zestawienie pięciu najbardziej popularnych narzędzi, dzięki którym tworzenie map myśli online stanie się czystą przyjemnością. Wskazane narzędzia to narzędzia webowe, które nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania na komputerze.
Rozpoczynamy od popularnej CANVY, dostępnej w wersji darmowej oraz Canva Pro.
Kreator jest niezwykle prosty w użyciu oraz intuicyjny. Oferuje ponad 20 rodzajów wykresów do wyboru z możliwością zmiany zdjęć, kolorów, czcionek, układu.
Po skończonej pracy mapę myśli można opublikować lub pobrać w wysokiej rozdzielczości
Moim ulubionym kreatorem map myśli jest MIRO, którego darmowa wersja jest wystarczająca, aby stosować koncepcję map myśli w codziennym planowaniu. Dostępne są trzy aktywne, edytowalne tablice, możliwość dzielenia się projektem, oraz ogromne możliwości integracji, między innymi z Trello, Zapier, Google Drive, Sketch, Unsplash, Dropbox, Slack, Microsoft Teams. Płatne wersje pozwalają na tworzenie nieograniczonej liczby tabli, edycji map przez innych członków zespołu, oraz co ciekawe prace nad mapami podczas wirtualnych spotkań zespołu.
Równie skuteczny jest MINDOMO, który jak wskazują twórcy, może być z powodzeniem stosowany w nauczaniu, planowaniu i organizacji w biznesie oraz codziennym życiu. Podobnie jak w MIRO w bezpłatnej wersji mamy możliwość aktywnej edycji 3 map, dzielenia się pracą i wspólnej pracy nad projektem.
Płatne wersje dają możliwość zmiany templatek na profesjonalne, biznesowe, załączania plików, eksportowania i importowania map w różnych formatach oraz integrację z zewnętrznymi narzędziami.
BUBBL jest adresowane do takich grup zawodowych jak studenci, nauczyciele, badacze, managerowie, właściciele firm. Bezpłatna wersja jest dość okrojona, ale wystarczająca dla indywidualnej pracy. Wersje Premium oraz Team przez 30 dni można testować bezpłatnie i korzystać między innymi z opcji konta administratora, pracować nad projektem w czasie rzeczywistym, dodawać pliki i przechowywać w przestrzeni do 5 GB>
MIND24 jest zupełnie darmowe i niezwykle proste. Oferuje zrozumiały interfejs, działa bez żadnych problemów technicznych, mapy się szybko ładują. Nad mapami można pracować indywidualnie lub zespołowo, dzieląc się tworzonymi projektami. Jest wystarczającym narzędziem, jeżeli nie chcemy płacić za kolejne narzędzie cyfrowe.
Webowe odsłony map myśli mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników, którzy preferują tradycyjne mapy myśli.
A Ty wolisz tradycyjną czy nowoczesną odsłonę map myśli?